W najnowszym numerze miesięcznika “Manager” redakcja wyjaśnia, że mimo rozwoju cyfrowych form komunikacji, w biurach nadal jest drukowanych wiele dokumentów. Aby optymalizować koszty druku firmy wdrażają usługi zarządzania drukiem, MDS – Managed Document Services, OPS – Optimized Print Services oraz MPS – Managed Print Services.
Według danych cytowanej w artykule firmy Research and Markets światowy rynek usług zarządzania drukiem będzie rósł o 10,1 proc. rocznie aż do 2019 r. Analitycy firmy Info Trends uważają MPS/MDS/OPS za jeden z ważniejszych obszarów rozwoju rynku druku w 2015 r.
Z artykułu w “Manager Magazine” możemy dowiedzieć się, że Managed Document Services (MDS) obejmuje pięć obszarów: audyt i optymalizację, bezpieczeństwo i integrację oraz automatyzację i uproszczenie. MPS oraz MDS obejmują m.in. audyt dotychczasowego systemu drukowania dokumentów w firmie, posiadanych urządzeń i używanych materiałów eksploatacyjnych. Do tego dochodzi konsulting, opracowana na podstawie przeprowadzonej analizy propozycja zmian i usprawnień, wdrożenie proponowanych rozwiązań, a także okresowe audyty kontrolujące koszty. Istotnym elementem usług MPS/MDS jest oprogramowanie do zarządzania drukiem i urządzeniami, zapewniające także elektroniczny obieg dokumentów. Z przeprowadzonych badań wynika, że po wdrożeniu MPS oszczędności kształtują się na poziomie 10–40 proc.
Polski rynek usług zarządzania według raportu Info Trends w ciągu najbliższych 2–3 lat stanie się większy niż hiszpański i włoski, które obecnie należą do światowej czołówki.
Redakcja zwraca uwagę, że w Polsce stale rośnie zainteresowanie outsourcingiem druku. Firmy decydujące się na outsourcing druku nie muszą zajmować się sprawą napraw, modernizacji sprzętu czy optymalizacji wydatków. Ponoszą koszty jedynie za to, co zostanie przez nich w danym okresie wydrukowane.
Jak wyjaśnia w artykule Łukasz Rumowski, Dyrektor Rozwoju Produktu w Arcus, zarządzający firmami przekonali się , że nie muszą być właścicielami urządzeń, żeby z nich korzystać. Dlatego decydują się na dzierżawę urządzeń lub pełen outsourcing druku.
Według Łukasza Rumowskiego duże firmy już od kilku lat wdrażają w swoich organizacjach oprogramowanie do zarządzania drukiem, a teraz podążają za nimi coraz mniejsze przedsiębiorstwa. Oferowana przez Arcus aplikacja MyQ komunikuje się z drukarkami i urządzeniami wielofunkcyjnymi działającymi w biurze i tworzy zintegrowane środowisko druku. Dzięki MyQ użytkownik drukuje dokument nie wybiera konkretnego urządzenia, tylko serwer MyQ. Następnie podchodzi do wolnej drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego, loguje się i odbiera wydruk. Pozwala to zmniejszyć kolejki do urządzeń i poprawia bezpieczeństwo dokumentów, bo konkretny wydruk jest odbierany przez zalogowaną osobę znajdującą się fizycznie przy drukarce.