Redakcja Pulsu Biznesu w artykule „Twoim serwerom też grozi wirus” rozwija temat bezpieczeństwa danych biznesowych podczas masowego przejścia pracowników firm na pracę zdalną. Opinie Arcus oraz Cisco Polska wskazują na to, że pandemia koronawirusa uaktywniła cyberprzestępców. W publikacji znajdziemy wypowiedź dyrektora marketingu w Arcus S.A. Michała Gembala.
Sektor MŚP najgorzej przygotowany?
Według raportu „Big Security in a Small Business World”, wbrew powszechnym opiniom, że sektor MŚP lekceważy zagrożenia związane z niedostatecznym zabezpieczeniem w obszarze IT, małe i średnie firmy są tak samo przygotowane na cyberataki, jak duże spółki. Raport został opracowany przez Cisco na podstawie badań z udziałem 500 przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw z różnych krajów.
Przedstawiciele firm, biorących udział w badaniu, wymienili działania, które dają najwięcej szkody przedsiębiorstwom i są wynikiem dłuższych przestojów w pracy. Są to ataki ransomware, które polegają na zablokowaniu urządzenia pracownika i żądaniu okupu w zamian za odzyskanie dostępu) Kolejnym niebezpieczeństwem jest phishing – w tym przypadku przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, aby wyłudzić poufne informacje lub pieniądze albo zainfekować komputer szkodliwym oprogramowaniem.
Opinie Arcus i Cisco
— Większość firm, niezależnie od skali działania i wielkości zatrudnienia, dba o swoje bezpieczeństwo IT przy wsparciu kadry kierowniczej. Pogląd, że mały biznes jest zapóźniony w tej dziedzinie, mija się z faktami. Co więcej, wysoki poziom ochrony łatwiej osiągnąć w mniejszym, zwinnym środowisku — mówi Mateusz Pastewski, menedżer ds. sprzedaży rozwiązań cyberbezpieczeństwa Cisco Polska.
— Sprawcy ataków dostosowują swoje działania do sytuacji. Im częściej korzystamy z mobilnego internetu, tym więcej złośliwego oprogramowania powstaje na sprzęt przenośny — wskazuje Michał Gembal.
Jak wzmocnić bezpieczeństwo danych biznesowych?
W raporcie Cisco znajdziemy rekomendacje dotyczące dobrych praktyk, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa. Są to między innymi podstawowe działania: łatanie luk w zabezpieczeniach, szkolenia pracowników, strategia zerowego zaufania z uwierzytelnianiem wieloskładnikowym oraz zabezpieczania sieci, punktów końcowych, chmury i aplikacji. Druga rekomendacja dotyczy użyteczności: pracownicy powinni dostawać narzędzia łatwe w obsłudze. Trzecie działanie: współpracuj z dostawcami, którzy pomagają uprościć infrastrukturę bezpieczeństwa.
Bezdotykowe drukowanie i skanowanie
Tematyka bezpieczeństwa jest dla Arcus ważna również w kontekście systemów zarządzania dokumentem. Wpływają na to usługi contactless printing&scanning, dwuetapowa autoryzacja użytkowników kartą i pinem oraz zdalne zarządzanie flotą urządzeń drukujących.
W ubiegłym tygodniu Kyocera Document Solutions, którego Arcus S.A. jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce, opublikował e-book dotyczący pracy zdalnej, w tym kwestii bezpieczeństwa z nią związanych. Publikację można pobrać tutaj: POBIERZ