W artykule Pulsu Biznesu “Zamieszkaj w technologicznej utopii” na temat smart cities wypowiada się Michał Gembal, dyrektor marketingu i PR w Arcus SA. Według eksperta inteligentne liczniki są niezbędne do optymalizacji kosztów energii w nowoczesnych miastach.
Inteligentne liczniki jako nowy trend
Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika natomiast, że już co czwarte miasto określa się jako smart, a ponad połowa osiągnie to w 2035 r. Inteligentne miasta mogą się rozwijać dzięki najnowszym rozwiązaniom architektonicznym, komunikacyjnym, administracyjnym oraz technologicznym. Ważny jest również obszar ekologii i optymalizacji kosztów energii. – W najbliższych latach zostanie wymienionych w Polsce kilkanaście milionów liczników tradycyjnych na telemetryczne urządzenia do zdalnego odczytu – mówi ekspert Arcus SA.
Oszczędność i ekologia
Korzyścią dla odbiorcy energii jest zdalny pomiar bieżącego wykorzystania. Z pomocą inteligentnego opomiarowania użytkownik może zaoszczędzić na energii nawet 15 proc. rocznie. Dodatkowo wpłynie to pozytywnie na środowisko naturalne.
— Często zapominamy wyłączyć grzejnik, telewizor, komputer czy oświetlenie, a potem dziwimy się kosmicznym rachunkom. Nowoczesne mierniki precyzyjnie informują użytkownika o zużyciu prądu w ujęciu godzinnym lub 15-minutowym — twierdzi Michał Gembal.
Systemy bezpieczeństwa i kontroli
Koncepcja smart cities zakłada autonomiczność urządzeń i systemów, które są wyposażona w zdolność do natychmiastowej, samodzielnej reakcji. Najlepszy przykład to autonomiczne samochody. Podobnego natychmiastowego działania oczekuje się od monitoringu. Kluczem jest zachowanie równowagi między wolnością a bezpieczeństwem.