W Pulsie Biznesu ukazał się artykuł zatytułowany “Ile samoświadomości, tyle skutecznego przywództwa” na temat zarządzania w czasie pełnym wyzwań. Michał Gembal CMO Arcus SA wypowiada się na temat zarządzania kryzysowego oraz cech prawdziwego lidera.
Budowanie efektywnego zespołu
— Piętą achillesową niektórych menedżerów jest asekuranctwo, tchórzostwo. Inni natomiast są aż nazbyt energiczni, odważni, pewni siebie. Rosną w obliczu wyzwań. Ale nie tolerują pracowników, którzy za nimi nie nadążają – wyjaśnia Michał Gembal. Ekspert twierdzi, że prawdziwy lider jest wymagający. Ma wysokie oczekiwania, ale formułuje je tak, żeby nikogo nie urazić. — Życzliwość bez wymagań może skutkować zacieśnieniem relacji towarzyskich, lecz nie pozwoli zbudować skutecznej ekipy biznesowej, która stawi czoła wyzwaniom narzuconym przez pandemię czy jakiekolwiek inne nieszczęście — wskazuje przedstawiciel Arcusa.
Otwartość na krytykę i tolerancja
Sposób na skuteczne przywództwo wskazuje Charlan Nemeth, psycholog z Uniwersytetu w Berkley, która specjalizuje się w badaniach decyzji grupowych. – Nawet jeśli krytyka jest przesadzona lub błędna, działa na decydentów stymulująco. Pobudza do wielokierunkowego myślenia i odkrywania nowych rozwiązań. Każe znajdywać luki we własnej argumentacji. Wzmacnia kulturę tolerancji – wskazuje badaczka.
Gra zespołowa sposobem na sukces
Studium cech lidera dopełnia swoją opinią Andrzej Jeznach, przedsiębiorca i autor książek dotyczących rozwoju zawodowego. Biznes to dla niego sport zespołowy: jeśli szef chce być kapitanem, musi mieć drużynę za sobą, przy czym zdobywanie zaufania nie może oznaczać obniżania poprzeczki.— Nie nadaje się na przywódcę ten, kto w obawie przed utratą popularności unika nieprzyjemnych decyzji i rozmów. Lider komunikujący złe rzeczy na moment popularność traci, ale gdy emocje opadną, ludzie przyznają mu rację — wyjaśnia ekspert.
Pełna treść artykułu na stronie pb.pl.
Sprawdź inne wypowiedzi przedstawicieli Arcusa w Pulsie Biznesu: Bezpieczeństwo danych w pracy zdalnej, O zarządzaniu w czasie kryzysu.