Monitoring pojazdów w firmie to skuteczne narzędzie pozwalające na oszczędności. Z opublikowanego przez internetowe wydanie dziennika Rzeczpospolita artykułu możemy dowiedzieć się jak Bank Pocztowy i firma Mericon oszczędzają dzięki wdrożeniu T-matic Management System (monitoring floty oferowany przez T-matic Systems) dziesiątki tysięcy złotych rocznie.
Firma Mericon oferuje usługi outsourcingu działu kadr i płac. W przedsiębiorstwie jest wykorzystywanych 15 samochodów osobowych (różne modele). Koszty paliwa rosły, dlatego wdrożono monitoring floty. Dodatkowym argumentem za wdrożeniem były nowe obowiązki podatkowe związane z kwestią prywatnego używania służbowych samochodów.
Mericon zdecydowała się na współpracę z firmą T-matic Systems. Monitoring floty T-matic Management System składa się z różnych modułów, które są dobierane w zależności od potrzeb klienta. Mericon zdecydował się na wdrożenie trzech modułów: mapowego (bieżąca lokalizacja pojazdów i historia pokonywanych tras), drogowego (stan stacyjki ON/OFF, postój, jazda) oraz administracji, za pomocą którego można tworzyć powiadomienia i ograniczenia (np. informowanie menedżera floty o przekraczaniu prędkości czy bezpiecznych obrotów silnika).
Jak wyjaśnia w artykule Adam Kubiak, kierownik ds. kluczowych klientów w Mericonie już w pierwszym miesiącu od wdrożenia systemu monitorowania pojazdów każdy kierowca wykonał jedno tankowanie mniej, co przełożyło się na oszczędności na poziomie ok. 200 zł na jeden pojazd. Roczne oszczędności dla floty tylko na paliwie mogą zatem przekroczyć 25 tys. zł, a dzięki spadkowy całkowitego przebiegu, spadną też koszty serwisów, ponieważ trzeba wykonywać mniej przeglądów.
Inny opisywany w artykule przypadek, to Bank Pocztowy. Flota pojazdów Banku Pocztowego składa się z ok. 90 samochodów osobowych wykorzystywanych przez menedżerów oraz przedstawicieli handlowych i placówki. 70 z nich to auta, które zgodnie z polityką samochodową banku nie mogą być użytkowane prywatnie. Aby zapewnić przestrzeganie zasad użytkowania samochodów, podjęto decyzję o wprowadzeniu monitoringu GPS samochodów służbowych.
Proces instalacji T-matic Management System był przeprowadzony sprawnie, z ograniczeniem do minimum zaangażowania przedstawicieli banku – urządzenia monitorujące zostały wpięte do złącza serwisowego OBD przez Zespół Obsługi Klienta TiMS. Teraz przełożeni mają teraz możliwość monitorowania pracy swoich podwładnych – mogą sprawdzić, gdzie w danym momencie znajdują się ich pojazdy, czy np. w godzinach pracy nie znajdują się poza obszarem, w którym powinni być.
Jak wyjaśnia Maciej Kamiński, specjalista ds. floty w Banku Pocztowym dzięki wdrożeniu narzędzia kontroli, o którego działaniu pracownicy zostali poinformowani liczba kilometrów pokonanych przez całą flotę przez pół roku spadła o ponad 110 tys. km, mimo zdecydowanego zwiększenia liczby podróży służbowych. Dzięki temu spadły nie tylko wydatki na paliwo, ale również zmalały koszty leasingu floty – dostawca usługi określił limity roczne kilometrów, które mogą przejeżdżać samochody, a ich przekroczenie jest dodatkowo płatne.
Artykuł wyjaśnia też takie pojęcia związane z zarządzaniem flotą jak controlling, ecodriving, GPS , telematyka.
Z artykułu można się też dowiedzieć jak działa scoring. Zainstalowane w samochodzie urządzenie, tzw. blackbox, zbiera informacje dotyczące jazdy kierowcy (prędkość, wysokość obrotów, czas jazdy bez przerwy, przyspieszenie, gwałtowne hamowanie, itd.) i przesyła je na serwer. Zainstalowany na nim silnik scoringowy analizuje zebrane dane i ocenia styla jazdy kierowcy. System informuje kierowcę o błędach, które popełnia w trakcie jazdy. T-matic Systems wdraża monitoring floty z modułem scoringu wdraża Eiffage dla swojej floty w Polsce.
Pełna treść artykułu:
http://www.rp.pl/Telekomunikacja-i-IT/160929274-Monitoring-floty-to-oszczednosc-paliwa.html