W dzisiejszym wydaniu dziennika „Puls Biznesu” został opublikowany komentarz ekspercki Maki Nagao, Expert Hardware Product Management w Kyocera Document Solutions Europe. Wyjaśnia w nim, że systemy zarządzania drukiem zdobywają popularność w firmach na całym świecie.
To kolejny etap rozwoju rynku: systemy zarządzania drukiem gwarantują bezpieczeństwo przetwarzanych danych, pozwalają kontrolować koszty druku oraz zapewniają pracownikom komfortowe i wydajne narzędzia pracy. Samo kupno wydajnych drukarek do biura i urządzeń drukujących to za mało.
Podobny trend widać na całym rynku IT – dwie dekady temu firmy koncentrowały się na zakupie sprzętu, czyli komputerów biurowych, dzisiaj ważniejsze jest wdrażanie systemów ERP, CRM i innych, które usprawniają procesy w firmie. Sam komputer stojący na biurku, nie gwarantuje sukcesu w biznesie. Tak samo rozwiązaniem kwestii druku nie jest samotnie stojąca na biurku tania drukarka.
Systemy zarządzania drukiem przede wszystkim generują oszczędności. Dzięki temu firmy obniżają koszty druku. Koszty związane z tworzeniem i obiegiem dokumentów (nie tylko z drukiem) potrafią pochłonąć nawet od 5 do 15 proc. przychodów dużych firm. Po drugie zmniejszając liczbę niepotrzebnych wydruków chronią środowisko naturalne, dzięki redukcji zużycia papieru, materiałów eksploatacyjnych i energii.
Jak wyjaśnia w artykule Maki Nagao drukarki laserowe i urządzenia wielofunkcyjne Kyocera są wyposażone w bardzo trwały ceramiczny bęben, który wystarcza na ponad 100 tys. wydruków. Co ważne, jest to element niezależny od tonera, który trzeba wymieniać częściej – użytkownicy oszczędzają pieniądze i chronią środowisko, wymieniając tylko te elementy, które tego wymagają. Jak podkreśla w artykule Maki Nagao firma Kyocera cały czas pracuje nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi i nieprzypadkowo dwa lata z rzędu firma Kyocera znalazła się na liście 100 innowacyjnych firm Thompson Reuters.
W artykule możemy przeczytać, że biuro bez papieru to mit. Chociaż coraz więcej obszarów działania firmy jest digitalizowanych, to liczba wydruków wcale nie spada, a sprzedaż urządzeń drukujących od lat pozostaje na porównywalnym poziomie rok do roku. Coraz więcej systemów informatycznych generuje coraz więcej danych i raportów – drukarka i papier nadal są potrzebne nawet w bardzo nowoczesnych biurach. Badani potwierdzają, że czytanie z papierowych wydruków zwłaszcza długich materiałów jest wygodniejsze. Dzięki oprogramowaniu do zarządzania drukiem zapewnienie komfortowego dla użytkowników środowiska druku nie musi być kosztowne i uciążliwe dla środowiska.
Pełna treść artykułu znajduje się w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”.