Global Positioning System znany powszechnie jako GPS to usługa geolokalizacji. W dzisiejszym wpisie przybliżę czytelnikom bloga tę technologię.
Pełna nazwa systemu to GPS–NAVSTAR, czyli Global Positioning System – Navigation Signal Timing and Ranging. System GPS został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Odbiorniki sygnału GPS działają na całym świecie dzięki 33 satelitom krążącym dookoła Ziemi. Satelity, krążą nad powierzchnią ziemi na wysokości około 20183 km. GPS pozwala na ustalenie pozycji odbiornika z dokładnością do 5 metrów.
System jest finansowany przez amerykańską armię, dzięki czemu dla użytkowników końcowych korzystanie z odbiorników jest całkowicie darmowe.
USA rozpoczęły projekt w 1973 roku, ale pełną zdolność operacyjną system uzyskał dopiero w 1995 roku. Trzecia wersja systemu, czyli GPS III miała zostać uruchomiona w 2014 roku, ale obecnie wskazywana jest data 2017.
GPS jest najpopularniejszym, ale nie jedynym systemem geolokalizacji. Rosjanie rozwijają swój system GLONASS. Europejska Agencja Kosmiczna buduje własny system nawigacji – Galileo. System ma mieć dokładność pozycjonowania w granicach 50 cm (dla użytkowników komercyjnych). System Galileo ma być dostępny w 2018 roku. Chińczycy pracują nad projektem Compass, a Indie i Japonia rozwijają własne, regionalne systemy. Odpowiednio: Indian Regional Navigational Satellite System (IRNSS) oraz Quasi-Zenith Satellite System (QZSS).
Do czego wykorzystywany jest system? Wojskowi wykorzystują go do lokalizacji pojazdów, statków i samolotów, a także do naprowadzania pocisków. Na rynku cywilnym Global Positioning System jest wykorzystywany do bardzo wielu zadań. Początkowo służył jako nawigacja, przede wszystkim na statkach i w samolotach. GPS ułatwia akcje ratunkowe, dzięki możliwości lokalizacji nadajników np. zagubionych w górach osób. Kilkanaście lat temu był marzeniem kierowców samochodów – ułatwiał trafienie do celu. Odbiorniki GPS obecnie dostępne są praktycznie w każdym smartfonie i tablecie. Dzisiaj dzięki GPS dostępne są rozbudowane systemy, umożliwiające monitoring floty i budowę samochodów autonomicznych, które prowadzą same bez kierowcy.
Technologia GPS, którą aktualnie wykorzystujemy w wielu dziedzinach naszego życia składa się z trzech segmentów:
- segment kosmiczny, który składa się z 33 satelit orbitujących wokół kuli ziemskiej;
- segment naziemny, czyli stacje kontrolne
- odbiornik sygnału zamontowany w obiekcie, który jest monitorowany
W stałej pracy jest 28 satelit, a pozostałe służą jako zabezpieczenie lub przemiennie prowadzone są prace serwisowe.
Dzięki zegarowi atomowemu te trzy wspomniane segmenty są ze sobą ściśle powiązane i synchronizowane. Dzięki temu odbiornik zamontowany w pojeździe podaje swoje współrzędne takie jak: długość i szerokość geograficzną (pozycję), ale i dokładny czas, co finalnie daje nam możliwość lokalizowania pojazdów w czasie rzeczywistym.
Postęp technologiczny oraz wymagania konsumentów stale rosną dlatego rozpoczęto już prace nad trzecią generacją satelitów, dzięki którym błąd pomiarowy ma się jeszcze zmniejszyć. Dokładność pomiaru ma być na tyle precyzyjna, że błąd pomiarowy spadnie od ok. 1m.
Lokalizacja w czasie rzeczywistym, którą oferujemy naszym Klientom dzięki technologii GPS, to tylko skromna część naszej oferty.